Na specjalne okazje


Wina musujące pije się cały rok, ale szczyt sezonu ich konsumpcji zaczyna się w Sylwestra i Nowy Rok, a kończy w karnawale. Współczesny świat nie może dziś obejść się bez radosnych napojów bąbelkowych na różnych powitaniach, spotkaniach i innych okolicznościach, zarówno domowych i biznesowych, jak i najwyższej rangi dyplomatycznych i państwowych. Poza tym szampana pija się na wszelkich jubileuszach, na cześć laureatów konkursów, turniejów, na wyborach miss kraju czy świata, igrzysk olimpijskich, z okazji wodowania statku, odsłonięcia pomnika, ukończenia okazałej budowli, otwarcia targów, wystaw, galerii, promocji wydawniczych i autorskich, benefisów, formalnych spotkań rodzinnych i towarzyskich, jak urodziny dziecka, ślub, gala weselna itp. Wypija się nieodzowny kieliszek (nazywany po polsku „lampką”!) wina musującego. Praktyczni Francuzi zawsze starają się na weekend w gronie przyjaciół czy rodziny zabierać ze sobą butelkę szampana.
Wielkie Domy Szampańskie, które zajmują się w Reims i Epernay produkcją tego szlachetnego trunku, na specjalne okazje zapewniają odpowiednie rodzaje szampana.
Urodziny i imieniny – firma Bouteilles en Féte sprzedaje na takie okazje szampan z urodzinowej butelki „śpiewającej” (z umocowaną pozytywką, która włącza melodię w chwili otwarcia butelki) „Happy Birthday” nagraną w języku francuskim i angielskim. Dostępna na zamówienie, nawet drogą elektroniczną, przesyłana jest w specjalnym jubileuszowym opakowaniu. Przyjemnym podarunkiem jest też szampan z nazwą firmy podaną na etykiecie, na której widnieje imię solenizanta.
Dzień św. Walentego (14 lutego) – na tzw. Walentynki idealnym prezentem jest czerwona róża spięta dekoracyjną kokardą z szyjką butelki szampana.
Zaręczyny, wesela – stosownie do pory roku, dnia, miejsca i innych okoliczności, wielu nowożeńcom nie jest trudno na toast czy na aperitif wybrać odpowiednie wino musujące. Na weselu będzie się atrakcyjnie prezentować niestandardowa butelka o pojemności 0,75 l, lecz z serii butelek olbrzymich i okazałych, np. o nazwie Magnum (2 butelki) 1,5 l; Jeroboram (4 butelki) 3 l; Rehoboam (6 butelek) 4,5 l, czy Matuzalem (8 butelek) 6–litrowe. Unikatowe, trudno osiągalne są butelki Salamanzar (12 butelek) 9 l, Baltazar (16 butelek) 12 l i Nabuchodonozor (20 butelek) 15 litrowy.
Chrzciny – to również okazja do licznych radosnych toastów za szczęśliwe życie potomka. Doskonałe tu będzie łagodniejsze niż szampan wino musujące zwane Crémant, typu „brut” (wytrawne) dla chłopca, a dla dziewczynki „demi sec” lub „doux” (słodkie).

Zdzisław T. Nowicki
Prezydent honorowy
Stowarzyszenia Polskich Barmanów
Lista wydań

Szukaj

   


ReklamaKontaktO nasRegulaminZapowiedziRedakcja

Copyright © 2003 - 2014 Publikator Sp. z o.o.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego portalu. Więcej o plikach cookies w regulaminie.

Publikator Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, 15-425 przy ul. Cieszyńska 3a, wpisaną do rejestru przedsiębiorców
prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
nr KRS 0000084741, kapitał zakładowy 220.000 zł, NIP: 542-021-03-91